HAKKIMIZDA MARKALAR SERTİFİKALAR ÜRÜNLER İNSAN KAYNAKLARI İLETİŞİM KURUMSAL
 
Çikolata Nedir?
Çikolata, dünyanın en sevilen yiyeceklerinden biridir ve tropik kakao ağacının çekirdek denen tohumlarından yapılır. devamı »

 
Çikolatanın Faydaları
Tadına doyum olmaz, bu nedenle de yemekten asla vazgeçmeyiz. Ama hep bir sıkıntı duyarız: Çünkü bize ''Çikolata sağlığa zararlıdır'' diye öğretmişlerdir. devamı »

Hakkımızda »
1954 Yılında A.GANOPULOS tarafından İstanbul Bomonti’de kurulan Lider Çikolata firması 1968’e kadar çikolata atölyesi şeklinde çalıştıktan sonra Doktor D.DANOPULOS’un İngiltere’de ihtisas ve stajlarına müteakip fabrikasyon üretimine günün koşulları gereğince geçmiştir.
Bu yıllarda Türkiye’de sanayi ’ye yönelik çikolata üretimi branşlaşmamıştı. Ülkede Rum toplumunun mesleki bilgi ve ihtisasında şekerleme ve çikolata müştereken aynı fabrikalarda yapılmaktaydı.

Lider Çikolata fabrikasının gelişmeye başlayan pastacılık sektörünün etkisiyle branşlaşmasında sanayi üretimine verdiği önem artmıştır. Ülkedeki ithalat zorluklarında ve sosyal ve içtimai krizlerinden değerli Rum çikolata fabrika kurucu ve sahipleri yurt dışına göç etmişlerdir.

1980’li yıllarda Lider Çikolata; Tuncay SAKARYA ve ailesi yönetimine bugünkü Karaköy’de ki tesislerinde faaliyetini sürdürmeye devam etmiştir.

Lider Çikolata meslekte kuvertür, kakaolu fındık ezmesi (pralin), maskot, ganaş, toz kakao, damla drop ve çikolatalı draje çeşitleri üzerindeki kalitede gösterdiği hassasiyet, titizlik, hijyen ile meslekte ileri ve kaliteli üretim yapan fabrikalar düzeyinde yerini almıştır.

Hammadde seçiminde gösterilen hassasiyet, muhafaza ve özellikle ambalaj sektörüne verdiği ehemmiyet, personel yetiştirme eğitim ve ihtisaslaşma, müşteri ve piyasa ihtiyaçlarını göz önüne alarak branşında sanayi tipi ürünleri geliştirmede ön plana çıkmıştır, LİDER olarak yeni çeşitleriyle hep ilklerin yapıcısı olmuştur.

Çikolata branşında; Eski değerli ustaların bilgi ve ihtisasına ilave olarak araştırma ve geliştirmeleri ilave ederek bir kolej ruhunda mesleki faaliyetini sürdürmektedir.
 
Kakao’nun Öyküsü
Çikolatanın tarihini anlatan çoğu kaynakta Aztek Medeniyeti'nin bir ürünü olduğundan bahsedilir. Ama bu bir yanılgıdır. devamı »
 

Çikolata Çeşitleri
Çikolata, dünyanın en sevilen yiyeceklerinden biridir ve tropik kakao ağacının çekirdek denen tohumlarından yapılır. devamı »